W latach 2017-2019 w naszej szkole realizowaliśmy program Erasmus+ pod hasłem:
"Für und wider die Willkommenskultur in Europa. Warum gehen unsere Länder so unterschiedlich mit den Flüchtlingen um? " łączący ze sobą 4 kraje: Niemcy (koordynator), Litwę, Włochy i Polskę.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, który nazwę otrzymał na cześć żyjącego na przełomie XV i XVI wieku holenderskiego filozofa i pedagoga, jednego
z czołowych humanistów odrodzenia, propagatora sztuki antycznej - Erazma z Rotterdamu.
W dniach od 11.11.-18.11.2017r. gościliśmy w Wadowicach nauczycieli i kolegów z Wilna, Bad Bergzabern i Brescii.
Oprócz niezapomnianych, wspólnie spędzonych chwil, był to czas wytężonej pracy. Próbowaliśmy rozwiązać problem dotyczący dzisiejszych czasów – problem uchodźców. Przeprowadziliśmy wywiady z imigrantami, m.in. P. Mustafą Tandogan i obywatelami Ukrainy, P. Khedi Alieva z Czeczeni; zwiedziliśmy wspólnie obóz koncentracyjny
w Oświęcimiu- Brzezince. Pokazaliśmy naszym gościom uroki Wadowic i Krakowa.
Następnie (w marcu 2018 r.) druga grupa wyjechała do Wilna na Litwie.
I tutaj nie zabrakło wstrząsających opowieści o ludziach uciekających przed wojną, szukających pomocy i schronienia. Ponadto mieliśmy okazję spędzić wieczór w wileńskim teatrze „Vaidilos teatre”, zwiedzić Wilno i okolice, poznać tamtejszą kulturę i obyczaje.
Od 02-10.11.2018r. dziewięcioosobowa grupa udała się do Brescii we Włoszech.
Dni wypełnione były spotkaniami z uchodźcami, tworzeniem prac związanych z tematyką imigracyjną. Powstał film krótkometrażowy,teatr cieni i inne formy sztuki obrazującej temat.
W drugim tygodniu czerwca 2019 r. udaliśmy się na spotkanie, podsumowujące naszą dwuletnią pracę, do Bad Bergzabern w Niemczech.
W Bad Bergzabern obserwowaliśmy efekty pomocy uchodźcom oraz społeczeństwo,
które ich przyjęło. W Haus der Familie (centrum integracji) spotkaliśmy się z ludźmi spoza Europy, uchodźcami, imigrantami, ludźmi różnych kultur. Była okazja zaprezentować także bogactwo naszej polskiej kultury. Wycieczka do Strasburga i wizyta w Parlamencie Europejskim ukazała nam istotę współpracy między państwami członkowskimi. Jest to przykład roli współpracy między ludźmi różnych kultur, poglądów na rzecz wspólnych celów.
Projekt ten był oczywiście niemieckojęzyczny, co sprawiło, że pogłębiliśmy umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim, ale nie tylko. Często, aby się dobrze zrozumieć, mówiliśmy po angielsku, rosyjsku, polsku, włosku, a nawet francusku.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam pobyty u goszczących nas rodzin.
To, że mogliśmy wiele doświadczyć, poznać, zobaczyć zawdzięczamy naszym nauczycielom: P. Monice Włoch, P. Katarzynie Jamce, P. Izabelli Porębskiej-Wawro, P. Tomaszowi Cupakowi, za co z serca Im dziękujemy!
Ekipa Erasmusa 2017-2019
Comments