top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKinga Wądrzyk

"Przedwiośnie" w I LO

Zaktualizowano: 31 paź 2018

Dnia 8 września 2018 roku, w pochmurną i umiarkowanie ciepłą sobotę odbyło się w naszej szkole kolejne już coroczne Narodowe Czytanie. Tym razem tematem przewodnim było szukanie odpowiedzi na pytanie : „Gdzie są twoje szklane domy?”, które padło z ust Cezarego Baryki w dziele Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”.


O godzinie 9 rano w Auli Papieskiej naszego liceum pani dyrektor Janina Turek rozpoczęła IV Narodowe Czytanie, wprowadzając zgromadzonych uczniów oraz sympatyków 1 LO w niezwykły klimat specyficznego stylu Żeromskiego. Wśród uczniów przeszło dwudziestu wyraziło chęć przeczytania fragmentu „Przedwiośnia”. Niczym profesjonalni lektorzy starali się oddać te emocje, które mogły towarzyszyć bohaterom utworu podczas wypowiadania ich książkowych kwestii, oraz te, które sam Żeromski, będąc narratorem, próbował przenieść na papier podczas długich godzin spędzonych na tworzeniu swojego dzieła. Celem każdej osoby wcielającej się w rolę lektora było zyskanie uwagi oraz zainteresowanie zgromadzonych treścią czytanego przez siebie fragmentu. Wśród słuchających można było wyczuć naprawdę wiele emocji – napięcie, rozmarzenie, momentami śmiech oraz przerażenie i smutek. Gołym okiem widać było, że mimo upływu dekad książka Żeromskiego potrafi przekonać do siebie młodzież oraz wywołać chociaż pojedynczą łzę wzruszenia u starszego pokolenia, może pamiętającego jeszcze podobne czasy jak te opisane przez autora.





Każda z osób zgromadzonych na sali miała możliwość poczuć się jak Cezary Baryka, czyli główny bohater książki w tym dniu czytanej przez całą Polskę, uczestnicząc w budowie Szklanego Domu. Jego wersja była specjalnie przystosowana do możliwości budujących – każdy mógł swoją szklankę do niego dołożyć, tak jak robi się to z cegiełką. Oprócz budowy domu ze szklanek w tym samym czasie powstawał Dom Karciany oraz odbywały się wybory Miss Pór Roku. Niestety, osoby uprawnione do głosowania w wyborach nie przyznały tytułu Miss przedwiośniu. Wygrała jesień, lecz nie zaleca się traktowania owego plebiscytu na poważnie. Po raz czwarty organizatorki – pani Katarzyna Jamka oraz pani Anna Wnęk starały się w ten kreatywny sposób zachęcić młodych i starszych do sięgania po książki, które każdy Polak powinien znać, do których „Przedwiośnie” Żeromskiego się niewątpliwie zalicza.


Święto czytania w 1 LO w Wadowicach zakończyło się około godziny 12:00, gdy ostatnia uczennica przedstawiła słuchaczom fragment końcowy opisanej historii. Burzliwej, nie zawsze pokornej i ułożonej, przeplecionej obficie intrygami i romansami historii młodego człowieka, który musiał zmierzyć się z życiem na początku dwudziestego wieku. Każdy z uczestników wrócił do domu w pewien sposób ubogacony tą niezwykłą i ponadczasową książką, jaką jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Z pewnością wrócą oni na Narodowe Czytanie za rok, gdyż każda poruszana w czasie jego trwania pozycja jest godna uwagi polskiego obywatela. Akcja ta jest naprawdę godna polecenia i uczestniczenia w niej nie tylko jeden raz, lecz najlepiej rok w rok, bo człowiek przecież uczy się przez całe życie, a słuchanie dorobku literackiego polskich twórców na pewno w tym procesie pomaga.

Autor reportażu: Kinga Wądrzyk, kl. IID


Kilka zdjęć na koniec:



96 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page